Spread the Love – z SHADES OF LOVE! Ta organizacja non-profit zajmuje się dystrybucją używanych i nowych okularów przeciwsłonecznych dla ludzi zamieszkujących wysokogórskie regiony Himalajów i Andów. Na skutek agresywnego promieniowania UV prawie 80 procent tamtejszego społeczeństwa zapada na raka oczu lub traci wzrok. Dzięki okularom przeciwsłonecznym można zapobiec wielu tych tragedii. SHADES OF LOVE dostarczyło do tego regionu już setki tysięcy okularów przeciwsłonecznych, ale potrzebujących jest jeszcze bardzo wielu. Edel-Optics chętnie pomoże – Ty też?
SHADES OF LOVE – okulary przeciwsłoneczne, które zmieniają życie
Wyobraź sobie, że masz 40 lat i siedzisz na schodach przed swoim domem. Twoje dziecko gra w piłkę na ulicy kilka metrów dalej, ale ty praktycznie go nie widzisz. Nie możesz już wykonywać pracy pasterza, bo nie potrafisz znaleźć swoich zwierząt, więc pasterstwem musi się zająć twoje dziecko, przez co nie ma czasu na szkołę. A wszystko to tylko dlatego, że nie nosisz okularów przeciwsłonecznych.
Brzmi jak naciągana historia? Niestety tak wygląda smutna codzienność rdzennych mieszkańców wysokich gór Azji i Ameryki Południowej. Tam codziennie ludzie tracą wzrok, ponieważ są bez żadnej ochrony wystawieni na intensywne działanie promieni słonecznych. Wielu choruje na nowotwory oczu, wywołane przez agresywne promieniowanie UV, które nasila się z każdym metrem wysokości. Psi przewodnicy lub alfabet Braille’a? Nie ma tam takich luksusów. Organizacja SHADES OF LOVE postawiła sobie za cel pomoc tym ludziom. Wolontariusze rozdają mieszkańcom Himalajów i Andów używane i nowe okulary przeciwsłoneczne i w ten sposób pomagają zapobiegać lub przynajmniej opóźniać rozwój chorób oczu spowodowanych przez promieniowanie UV. To darowizny, które dosłownie zmieniają życie. Zbiórka obejmuje wszystkie rodzaje okularów przeciwsłonecznych, od modeli wysokiej klasy, po okulary za kilka złoty z plażowego stoiska – każda para podarowanych okularów jest kontrolowana i naprawiana w warsztacie w Koblencjii ostatecznie zatwierdzana do użytku. Niemodne, podniszczone lub zwyczajnie nam niepotrzebne okulary przeciwsłoneczne można przesłać pocztą lub oddać w jednym z punktów zbiórki SHADES-OF-LOVE.
Kto stoi za organizacją SHADES OF LOVE?
Założycielem rganizacji non-profit SHADES OF LOVE jest pochodzący z Monachium Jürgen Altmann, entuzjasta sportów i miłośnik podróży, który podczas swojej trasy przez himalajski region Ladakh zauważył, jak wielki wpływ na życie tamtejszych mieszkańców ma silne promieniowanie UV. Altmann nie ograniczył się do obserwacji, tylko postanowił pomóc. Tak w 2009 roku powstał jego Eyecare Project. Wraz ze współzałożycielem firmy, Niklasem Huppmannem, Altmann zorganizował pierwszą zbiórkę okularów przeciwsłonecznych w kawiarni Aroma w Monachium, której jest właścicielem. Trzysta par okularów przeciwsłonecznych zebranych w ciągu pierwszego roku zamieniło się do tej pory w ponad 460.000 par okularów, które zostały rozdane mieszkańcom 7 krajów. Początkowo stricte himalajski projekt w 2017 roku został rozszerzony także na rejon Andów. W dalszych planach Altmann i jego zespół chcą rozszerzyć krąg pomocy o mieszkańców Grenlandii, Ziemi Baffina i Wysp Aleuckich. Tutaj ludzie potrzebują ochrony przed ślepotą śnieżną – do tej pory wielu z nich używało samodzielnie wyrzeźbionych “okularów” z kości lub drewna, które pozostawiały jedynie wąskie szczeliny do patrzenia.
Nowotwory oczu lub ślepota: niebezpieczne promieniowanie UV
Większość ludzi jest dziś świadoma, że silne światło słoneczne szkodzi oczom. Ale to nie wszystko: promieniowanie UV nasila się z każdym metrem wysokości i nawet gęste chmury nie są w stanie przed nim ochronić. Dla mieszkańców regionów wysokogórskich w masywie Himalajów i Andów oznacza to, że promieniowanie UV na wysokości od 2500 do 6500 metrów nad poziomem morza jest wielokrotnie silniejsze w porównaniu z poziomem morza. Dziura w warstwie ozonowej jeszcze potęguje ten efekt. Najczęstsze konsekwencje dla ludności to infekcje oczu, oparzenia rogówki, zwyrodnienie plamki żółtej, zaćma, nowotwory spojówki oraz powiek. Chorobami dotknięta jest znaczna część dorosłych w regionach górskich, co między innymi oznacza, że dzieci muszą bardzo wcześnie przejąć ich zadania. Błędne koło, które SHADES OF LOVE postanowiło przerwać.
NA MARGINESIE:
Nie tylko na wyprawie w Himalaje, ale także sącząc latte na własnym balkonie warto zadbać o zdrowie swoich oczu. Dobre okulary przeciwsłoneczne można rozpoznać z jednej strony po znaku CE, a z drugiej po ochronie przed promieniowaniem UV, która powinna wynosić co najmniej UV380, a jeszcze lepiej UV400. I uwaga: stopień przyciemnienia szkieł nie ma związku z ochroną przed promieniowaniem UV, więc warto przyjrzeć się tym parametrom nieco dokładniej.