Top Gun, Blues Brother albo Harry Potter – każdy z nas kojarzy te filmy z jakimiś okularami. Służące początkowo tylko jako rekwizyty filmowe, mające podkreślić charakter konkretnej postaci, dzięki temu, że pojawiły się w filmach, zyskały prawdziwie kultowy status.
Zaprezentujemy Wam najpiękniejsze klasyki w świecie okularów, które w ciągu ostatnich dekad pojawiły się w Hollywood.
W filmie „Jak poślubić milionera” wielka gwiazda Hollywood Marilyn Monroe sprawiła, że okulary Cat Eye zaczęły pobijać rekordy popularności i stały się prawdziwym hitem lat 50. Kształt kocich oczu, który na początku był kojarzony z uwodzicielskim wizerunkiem, szybko zyskał ogromną liczbę fanów i jego design stał się bardziej kolorowy i wyluzowany, a przez to również ekstrawagancki. Model retro do dzisiaj cieszy się ogromną popularnością i jest dostępny w przeróżnych wariantach w kolekcjach wielu marek, takich jak Vogue, Dolce & Gabbana, Ralph Lauren, Prada lub Gucci.
„Śniadanie u Tiffany’ego“ z roku 1961 z muzą Givenchy Audrey Hepburn to jedna z najbardziej popularnych komedii romantycznych w historii kina. Także z punktu widzenia mody film pozostawił po sobie wrażenie nie do zatarcia. Obok niezapomnianej „małej czarnej“ i łańcucha pereł, kolejnym znakiem rozpoznawczym głównej bohaterki – Holly Golightly, były także okulary przeciwsłoneczne havana marki Oliver Goldsmith. Już od dawna dostępnych jest wiele okularów przeciwsłonecznych w kolorze havana w przeróżnych kształtach i tonacjach, takich jak model Amarra od Toma Forda lub ciemniejszy egzemplarz firmy Guess.
Co najmniej tak samo popularny jak okulary przeciwsłoneczne z filmu „Śniadanie u Tiffany’ego“ jest Ray-Ban Wayfarer, znany z hitu kinowego lat 80, filmu „Blues Brothers“. Strój odtwórców głównych ról był prosty i klasyczny: czarny garnitur, biała koszula i czarne okulary przeciwsłoneczne. Od tamtej pory okulary Ray-Ban Wayfarer regularnie przeżywały swoje powroty i stały się ulubionym modelem retro dla Pań i Panów. Są one dostępne w wielu kolorach, na przykład w czarnym, brązowym, czerwonym lub pomarańczowym oraz z kolorowymi szkłami, jak ten egzemplarz okularów Ray-Ban Wayfarer z niebieskimi soczewkami.
Pilotki z filmu “Top Gun” to z pewnością najbardziej znane i popularne okulary przeciwsłoneczne w historii kina. Pierwszy model został stworzony już w latach 30. przez firmę Bausch & Lomb jako okulary do latania dla pilotów, którzy cierpieli z powodu zbyt ostrych promieni słonecznych oraz zbyt intensywnego błękitu nieba. Stworzone jako okulary ochronne do pracy, szybko stały się obowiązkowym dodatkiem stylistycznym. Kiedy w 1986 roku Tom Cruise pojawił się w filmie „Top Gun“ w modelu Ray-Ban Aviator 3025, już nic nie mogło powstrzymać ogromnej fali popularności pilotek. Klasyczne okulary Ray-Ban Aviator Large Metal są również dostępne w wielu innych kolorach, takich jak niebieski, różowy, brązowy, pomarańczowy lub zielony.
Także klasyki filmowe, które weszły na ekrany kin po roku 2000 przyczyniły się do zwiększenia popularności okularów przeciwsłonecznych. Kiedy myślimy na przykład o małych okrągłych okularach z niklu, od razu przychodzi na na myśl czarodziej „Harry Potter“ z filmu o tej samej nazwie. Obok blizny w kształcie błyskawicy okulary z niklu to jeden z jego znaków szczególnych. Czy będą to okulary korekcyjne, takie jak JB Musickid z kolekcji JB by Jérôme Boateng czy też okulary Ray-Ban Round Metal lub okulary przeciwsłoneczne w stylu srebrnej Prady Cinema, uwielbiany przez wszystkich Ray-Ban Round Metal albo ten egzemplarz od Polaroid, okulary z okrągłymi szkłami, pełnymi ramkami z metalu lub tworzywa sztucznego wyglądają naprawdę stylowo.
Z całą pewnością także w przyszłości pojawi się w filmach wiele egzemplarzy okularów, które zrobią furorę.
Leave a Comment