Dobra widoczność podczas jazdy samochodem to absolutna podstawa. Każdy, kto kiedykolwiek prowadził samochód przy jaskrawym oślepiającym słońcu lub w deszczową zimową noc, wie, że prowadzenie pojazdu często wiąże się z koniecznością radzenia sobie z warunkami ograniczonej widoczności. Na szczęście łatwo zdobędziemy pomocne nam narzędzie. W dzisiejszym blogu opiszemy, na co kierowcy powinni zwracać uwagę kupując okulary i jakie zalety mają specjalne okulary do jazdy samochodem.
Na jakie problemy z widocznością jesteśmy narażeni podczas prowadzenia samochodu?
Kto tego nie zna: w jednej chwili prowadzisz samochód w ostrym słońcu i w okularach przeciwsłonecznych na nosie, a w następnej wjeżdżasz w strefę cienia i widzisz tylko… ciemność. Zdejmujesz więc panicznie okulary przeciwsłoneczne i zakładasz zwykłe (jeśli są ci potrzebne). Za chwilę znowu wyjeżdżasz z lasu i cała zabawa zaczyna się od nowa. Taka procedura jest nie tylko niewygodna, ale także raczej nie zwiększa bezpieczeństwa w podróży. Nie bez powodu jako przyczynę wielu wypadków na polskich drogach określa się słabą widoczność lub niedostateczne oświetlenie dróg. Odbijające się światła na mokrej nawierzchni i oślepiające reflektory pojazdów nadjeżdżających z przeciwka stresują oczy kierowców i odwracają ich uwagę od ruchu na drodze. Właśnie dla takich sytuacji jak gwałtowne zmiany między strefami cienia i światła lub słabe kontrasty przy jeździe w deszczu i mroku istnieją specjalne okulary do jazdy.
Czy okulary do jazdy samochodem są mi naprawdę potrzebne?
Prowadzisz często samochód na dłuższych trasach? Twoje oczy po jeździe bywają zmęczone lub podrażnione? Czujesz się niepewnie, kiedy oślepia cię wilgotna nawierzchnia dróg lub światła innych samochodów? Jeśli odpowiedź na te pytania brzmi tak, warto pomyśleć o odpowiednich okularach. Dzięki okularom dla kierowców będziemy przygotowani na zmienne warunki oświetleniowe, zmierzch, złą pogodę oraz wschody i zachody słońca. Dodatkowo nie będziemy musieli martwić się promieniami UV. To brzmi nieźle, prawda?
Jak działają okulary dla kierowcy?
Okulary przeznaczone do prowadzenia pojazdów redukują refleksy, kompensują nagłe zmiany oświetlenia oraz umożliwiają ostre widzenie przestrzenne nawet kiedy musimy szybko przenosić wzrok między drogą a lusterkiem. Ale w jaki dokładnie sposób okulary do jazdy gwarantują te wszystkie właściwości? Niektórzy producenci soczewek oferują specjalne powłoki (np. soczewki Zeiss DriveSafe lub Rodenstock Road), które odbijają pewne długości fal widma światła, redukując w ten sposób odblaski. Za takie „podrasowane” specjalistyczne soczewki trzeba jednak słono zapłacić. Podobny efekt można jednak osiągnąć, jeśli wybierając okulary będziemy kierowali się konkretnymi właściwościami:
Checklist dla kierowców
- optymalne (fotochromowe) przyciemnienie
- wysokiej klasy powłoka antyrefleksyjna
- polaryzacyjne szkła filtrujące rozproszone światło
- filtry światła niebieskiego poprawią kontrast widzenia
Przyciemnienie
Okulary dla kierowców – czyli oczywiście wmontowane w ich oprawkę soczewki – są zazwyczaj samobarwiające się pod wpływem słońca, co redukuje oślepiające efekty. Fototropowe (lub fotochromowe) szkła zawierają światłoczułe molekuły, które reagują na promieniowanie UV i odpowiednio przyciemniają soczewkę. Nie można jednak sięgnąć po dowolne fotochromy, ponieważ przednia szyba większości pojazdów posiada filtr UV, więc szkła naszych okularów nie osiągną wewnątrz samochodu prawidłowego stopnia przyciemnienia. Soczewki fototropowe przeznaczone specjalnie dla kierowców reagują nie tylko na promienie UV, ale również na światło widzialne – zapewniając bezpieczną jazdę.
Jeśli wolicie zwykłe okulary przeciwsłoneczne, upewnijcie się, że wybraliście odpowiedni kolor szkieł. Czerwone i niebieskie odcienie redukują kontrast i dlatego nie nadają się do jazdy samochodem. Idealne do prowadzenia samochodu będą soczewki w odcieniach brązu lub szarości, ponieważ pomagają lepiej rozpoznawać światła hamowania i sygnalizację drogową. Ale uwaga: szkła okularów nie mogą być zbyt silne przyciemnione. Podczas jazdy w dzień przyciemnienie powinno wynosić maksymalnie 85%, a w nocy tylko 25%. W czterostopniowej skali przyciemnienia soczewek nie sięgajmy więc powyżej trzeciego stopnia.
Powłoka antyrefleksyjna
Soczewki okularowe bez powłoki antyrefleksyjnej wzmacniają refleksy wywoływane przez światła nadjeżdżających pojazdów niczym lustro. Dlatego każda para okularów do samochodu powinna zawierać silną powłokę antyrefleksyjną, która umożliwi nam wyraźne widzenie i w rezultacie spokojną jazdę. Polecamy także dodatkowe uszlachetnienia, jak na przykład powłokę hydrofobową, powłokę antystatyczną i wzmocnione utwardzenie, ponieważ każdy pyłek na i każda rysa na soczewce okularów osłabią widoczność.
Soczewki polaryzacyjne
Soczewki polaryzacyjne gwarantują wysoki poziom ochrony przed oślepiającymi refleksami – co od dawna doceniają przykładowo miłośnicy sportów wodnych w swoich okularach przeciwsłonecznych z polaryzacją. Ich soczewki skutecznie filtrują odblaski światła na zalanych deszczem drogach lub na powierzchni wody i w ten sposób pomagają mimo trudnych warunków oświetleniowych w porę zauważyć inne pojazdy.
Filtr światła niebieskiego
Technologia filtrów światła niebieskiego to kolejny dobry sposób, aby pozwolić oczom odpocząć podczas jazdy. Pierwotnie stworzone jako ochrona przed niebieskim światłem emitowanym z ekranów smartfonów i komputerów, znalazły również inne praktyczne zastosowania. Soczewki z filtrem niebieskiego światła możemy równie dobrze wykorzystać, aby zwiększyć kontrast widzenia i zredukować świetlne refleksy.
Czy warto zainwestować w okulary do jazdy nocą?
W sprzedaży znajdziecie również specjalne okulary do jazdy nocą charakteryzujące się zabarwioną na żółto soczewką, której szczególna rola polega na wzmocnieniu kontrastów w warunkach panującego zmroku. Żółte szkła odfiltrowują spory promil szkodliwego spektrum światła niebieskiego, dzięki czemu oczy wolniej się męczą. Część ekspertów nadal jednak neguje ten efekt. Co zostało naukowo udowodnione: okulary z żółtą soczewką znacznie poprawiają widoczność podczas jazdy we mgle i będą najlepszym wyborem do tych warunków.
Wybierz odpowiedni kształt oprawki
Aby zapewnić sobie idealną widoczność podczas podróży nie należy lekceważyć także kształtu oprawki przeznaczonych do tego celu okularów. Pole widzenia w okularach powinno być wystarczająco szerokie, abyśmy w każdej chwili mogli szybko zerknąć w boczne lusterko. Dlatego do samochodu najlepsze będą duże okulary z wąską oprawką i sporą powierzchnią soczewki. W optymalnym przypadku nasze okulary będą miały także możliwie wąskie zauszniki, żeby kierowca mógł bez przeszkód spojrzeć w bok także kątem oka. Dlatego przy wyborze okularów do jazdy szczególnie polecamy lekkie oprawki metalowe lub tytanowe.
Szczególny przypadek – okulary progresywne
Obok okularów jednoogniskowych i zerówek do prowadzenia samochodu można naturalnie przystosować także okulary progresywne. Tutaj należy jednak wziąć po uwagę ich jedną szczególną cechę: na boczne lusterka samochodu będziemy spoglądać dolną częścią okularów, która zazwyczaj jest obszarem do bliży. Kto często wyrusza w dalekie trasy i dlatego musi zachować ostrą widoczność na większą odległość, może zdecydować się na soczewki progresywne z panoramiczny profilem, które zapewnią kierowco znacznie szersze pole widzenia.
Czy mogę używać okularów do jazdy także na co dzień?
Ogromną zaletą okularów do prowadzenia samochodu jest to, że dzięki swoim właściwościom doskonale sprawdzą się również w życiu codziennym, więc tak naprawdę nie będziemy potrzebowali dodatkowej pary. Jednak przy olbrzymim wyborze okularów w naszym sklepie nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zafundować sobie na przykład drugą parę okularów-kujonek z filtrem niebieskiego światła do pracy, okulary przeciwsłoneczne oversize na niedzielne wycieczki z rodziną, a może także elegancki egzemplarz na wideoimprezę z przyjaciółmi. W końcu nie będziemy jeździć samochodem przez cały dzień…