Temperatury spadają, a my niecierpliwie czekamy na pierwszy śnieg, bo jazda na nartach i snowboardzie powinna być w tym roku możliwa bez „covidowych” zakazów i ograniczeń. Aby wszystko przebiegało zgodnie z planem, gdy wreszcie zapanują warunki zjazdowe, już teraz warto zadbać o odpowiedni sprzęt. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym czy doświadczonym narciarzem, profesjonalne gogle poprawią widoczność na stoku i ochronią oczy przed ostrym słońcem, promieniami UV, wiatrem i śniegiem. Wybór modeli jest ogromny, ale które gogle narciarskie okażą się odpowiednie właśnie dla ciebie? Przeczytaj nasz dzisiejszy blog, aby dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę przy zakupie gogli lub okularów narciarskich.
Podstawowe cechy gogli narciarskich: na co zwrócić uwagę?
Producenci gogli narciarskich bez przerwy wprowadzają na rynek nowe technologie, ale jest kilka sprawdzonych i niezbędnych właściwości, które powinny cechować gogle wszystkich marek:
- Każda para okularów do uprawiania sportów zimowych powinna posiadać 100% ochronę UV, ponieważ na dużych wysokościach nasze oczy są szczególnie narażone na silne promieniowanie słoneczne, dodatkowo odbite przez warstwy śniegu i lodu.
- Praktyczne są także podwójne szyby i powłoka anti fog (zapobiegająca zaparowywaniu soczewki). To dzisiaj rozwiązania standardowe i występują w większości markowych modeli.
- Soczewki gogli narciarskich są zazwyczaj wykonane z poliwęglanu lub trivexu. To tworzywa absorbujące wstrząsy. Do tego dochodzi dodatkowa powłoka, która chroni wrażliwą powierzchnię przed zarysowaniem.
- Wiele marek oferuje również ekskluzywne rozwiązania poprawiające jakość widzenia, takie jak technologia Prizm marki Oakley lub soczewki Chromapop marki Smith.
Jasność szkieł: okulary odpowiednie do pogody
Szyby dobieramy do pory dnia, panujących aktualnie warunków atmosferycznych i oczywiście własnych preferencji. Zasadniczo wyróżnia się cztery kategorie na skali VLT (visible light transmission – warianty jasności i kontrastów):
„Na każdą pogodę” – Jeśli szukacie możliwie uniwersalnych soczewek, które sprawdzą się w różnych warunkach pogodowych, powinniście wybrać soczewki o średniej wartości VLT 20-60%. Ich szyby mają zazwyczaj kolor miedziany, różowy lub brązowy.
Słoneczne dni – Jeśli często szalejesz na stoku przy pięknej słonecznej pogodzie, odpowiednie dla ciebie będą najciemniejsze szyby z VLT 5-20%. Najlepsze na jasne dni są soczewki niebieskie, szare, brązowe lub ciemnoróżowe. Przy takiej pogodzie na pewno przyda się powłoka polaryzacyjna, ponieważ redukuje odblaski, poprawia kolory i zapobiega zmęczenie oczu. Także lustrzane szkła pomogą zredukować odblaski słońca na śniegu.
Zachmurzenie/zmierzch – Przy słabszej widoczności, na przykład pod wieczór lub w mocno zachmurzony dzień, sięgnij po jaśniejsze soczewki z VLT rzędu 60-90%. Wtedy największą przysługę oddadzą ci szkła w odcieniach żółci, bursztynu i bladego różu.
Nacht – Także przy nocnej jeździe trudno obejść się bez gogli chroniących oczy przed śniegiem i wiatrem. Wtedy sięgnij po tzw. zerówki, czyli szyby bez przyciemnienia lub z nieznacznym przyciemnieniem przepuszczające 81% -100% promieni widocznego światła.
Kształt gogli narciarskich i snowboardowych
Wyróżniamy zasadniczo trzy typy gogli (a właściwie ich ramki):
Gogle cylindryczne |
Gogle sferyczne
są obłe z kulistymi szybami, co zapewnia szerszy kąt widzenia i zapobiega zniekształceniom. |
Gogle toryczne także mają kulisty kształt soczewki, która zachowuje się jednak jak połączenie soczewki sferycznej i cylindrycznej, zapewniając wyjątkowo szerokie pole widzenia. |
Wymienne szyby czy fotochromy?
Dla zapalonych narciarzy, którzy jeżdżą w różnych warunkach, dobre są gogle narciarskie z wymiennymi szybami. Wiele marek oferuje szybką wymianę soczewek na magnes lub zatrzaski.
Także soczewki fotochromowe, które zmieniają swój odcień w zależności od warunków oświetleniowych są dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą jeździć na nartach od rana do nocy bez konieczności zmiany gogli.
Jakie gogle dla okularnika?
Jeśli na co dzień używasz okularów korekcyjnych, przy uprawianiu sportów zimowych masz trzy możliwości:
- Najprościej jest kombinować gogle z odpowiednimi szkłami kontaktowymi.
- Można także wymienić szkła w okularach narciarskich lub sportowych na soczewki korekcyjne, ale jest to dość droga impreza i wygięty kształt ramki często uniemożliwia wstawienie innych szkieł.
- W sprzedaży są także okulary sportowe, które można założyć na okulary korekcyjne (tak zwane over the glasses) wyposażone w dodatkową przestrzeń i zabezpieczenia. Przykładowo Flight Deck marki Oakley pasuje na większość modeli okularów. To rozwiązanie wydaje się być nieco niekonwencjonalne, ale jest znacznie tańsze niż wymiana szyb na soczewki korekcyjne.
Jak poznać, czy gogle narciarskie są optymalnie dopasowane?
Aby zapewnić prawidłowe dopasowanie gogli narciarskich, należy sprawdzić, czy pianka dopasowuje się do krzywizn twarzy i czy nie ma punktów ucisku. Wrażenie ucisku na oczodoły oznacza, że ramka jest zbyt ciasna, natomiast szczeliny między twarzą i oprawką wskazują na to, że jest za luźna. Dla osób z płaskim nosem niektóre marki oferują tzw. oprawki “asian fit”, które są ściślej przylegające wokół mostka nosa.
Jeśli nosisz również kask, sprawdź, czy okulary do niego pasują. Opaska gogli powinna wygodnie przylegać do kasku. Średniej wielkości ramki pasują dla większości osób, ale zawsze najlepiej jest przymierzyć gogle przed podjęciem ostatecznej decyzji.
Gogle narciarskie czy narciarskie okulary przeciwsłoneczne – co wybrać?
Ogólnie rzecz biorąc, gogle oferują lepszą ochronę, ogrzewają twarz i zapewniają szersze pole widzenia niż okulary przeciwsłoneczne. Dzięki utrzymującemu go paskowi nie musisz się martwić, że spadną podczas jazdy. Pasek optymalnie układa się na kasku, dzięki czemu nie uciska głowy. Jednak gogle mają także kilka wad – łatwo parują i są nieporęczne w transporcie.
Okulary przeciwsłoneczne są za to lżejsze i zazwyczaj wygodniejsze, zwłaszcza w cieplejsze dni. Można do nich także zwykle bez problemu dobrać soczewki korekcyjne. Jednak niektóre modele mogą uwierać pod kaskiem i nie zapewniają takiej ochrony przed powiewami zimnego powietrza, lodem i konsekwencjami wywrotek jak ściśle dopasowane gogle.
Jak zapobiegać zaparowywaniu gogli narciarskich?
Jest kilka trików, aby zapobiec zaparowywaniu gogli narciarskich:
- – Po założeniu gogli, najlepiej nie zdejmuj ich przez cały dzień. Jeśli jednak musisz zrobić sobie przerwę, nie nasuwaj ich na czoło ani na spoconą czapkę, raczej schowaj je do kieszeni ciepłej kurtki.
- – Usuwaj śnieg z górnego otworu wentylacyjnego, aby umożliwić swobodną cyrkulację powietrza.
- – Zasadniczo nie należy wycierać wewnętrznej strony soczewki, ponieważ może to spowodować usunięcie powłoki przeciwmgielnej.
Nasze hity: który model będzie dla ciebie odpowiedni?
Gogle Flight Deck i Fall Line marki Oakley z soczewkami Prizm prowadzą w niezliczonych rankingach narciarskich bestselerów. Jednak warto także rozejrzeć się wśród propozycji konkurencyjnych marek. W naszym sklepie znajdziecie między innymi znakomite oferty, Gloryfy, Scott i Adidas. Mission accomplished! Pozostaje nam tylko czekać na śnieg.