Wyobrażacie sobie spacer z wzorem żółwiego pancerza lub bawolego rogu na własnym nosie? W latach 50. okulary tortoise były praktycznie wszechobecne. Później mocno straciły na popularności i kojarzyły się głównie z charakteryzacją typowego nerda. Dzisiaj jednak okulary-marmurki we wszystkich odcieniach brązu przeżywają swój triumfalny come back. Przywróciła je do łask królująca obecnie moda retro lub vintage. I bardzo dobrze, ponieważ dzisiaj wykonane są one z leciutkich jak piórko materiałów i doskonale wpisują się we wszystkie modne stylizacje. Tutaj dowiecie się, jakie kolory i kształty cieszą się największą popularnością i jak łączyć je z innymi elementami stroju.
Rogowe okulary: klasyka gatunku
Na lata pięćdziesiąte i sześćdziesiąte przypadł pierwszy wielki rozkwit popularności okularów z rogową oprawką. Znane osobistości, jak sekretarz stanu USA Henry Kissinger, muzyk Buddy Holly czy reżyser filmowy Woody Allen spopularyzowały na całym świecie okulary z charakterystyczną oprawką. Woody Allen użył ich nawet jako centralnego rekwizytu w filmie Bierz forsę i w nogi i kazał dzieciom kilkakrotnie niszczyć okulary głównego bohatera, aż w końcu sam je rozdeptał w wyzwoleńczym geście.
Dzisiaj nikt nie posunąłby się do tego, w końcu okulary w rogowej oprawce to ostatni krzyk mody. Już dawno przestały być znakiem rozpoznawczym klasycznego kujona, ale dowodzą dobrego smaku i pewności siebie, co udowadniają liczni fani okularów w rogowej oprawce jak np. Jay-Z, Anne Hathaway czy Brad Pitt. Od ich starszych kuzynów z lat pięćdziesiątych odróżniają je przede wszystkim materiały, z których są wykonywane.
Od naturalnych materiałów po perfekcyjny fake
Pierwotnie rogowe oprawki były wykonywane z rogu owczego, koziego lub bawolego. Szczególnie wydajne okazały się duże rogi azjatyckich bawołów wodnych, które zrzucają poroże w regularnych odstępach czasu – jest to więc naturalny materiał, którego pozyskiwanie nie sprawia zwierzętom bólu. Inaczej sprawy się miały z okularami z wzorem skorupy żółwia, które w latach sześćdziesiątych wywołały prawdziwą sensację. Te oprawki rzeczywiście wykonywano ze skorup żółwi morskich, szczególnie gatunków poławianych u wybrzeży Kuby. Dlatego ich charakterystyczny marmurkowy wzór określany jest do dzisiaj jako „havana” lub „havanna”.
Dzisiaj żółwie mogą na szczęście pluskać się bez przeszkód, są pod ochroną. Oryginalne okulary z rogu bawolego nadal są w obiegu, ale są dość drogie, dlatego dziś jako zamiennik stosuje się głównie acetat (octan celulozy). To tworzywo na bazie celulozy jest bardzo lekkie, elastyczne i może być barwione na dowolne kolory. I tak wzór żółwia może zdobić nasze okulary we wszystkich kolorach tęczy. Ci, którzy zdecydują się na prawdziwy róg, będą cieszyć się wysokim komfortem noszenia naturalnego materiału. Każda oprawka rogowa jest niepowtarzalna i przy odpowiedniej pielęgnacji dostarczy nam wielu lat przyjemności z jej użytkowania.
Rogowe oprawki: modne i stylowe
Podczas gdy w zeszłym roku królowały najróżniejsze odcienie wzoru havana w kolorze różowym, turkusowym lub niebieskim, w roku 2021 projektanci stawiają na nostalgię i naturalność. Dominują barwy naturalnego rogu, żółwich pancerzy i Hawany w ciepłych odcieniach brązu, takich jak orzech, bursztyn, karmel lub miód. Także wzory w odcieniach szarości lub brązowo-czarne havany są gustowne i ponadczasowe. Cieszą się równą popularnością wśród pań, jak i panów. Jeśli chodzi o kształt oprawek: sky is the limit. Klasyczne oprawki panto, twarzowe kocie oko, browline czy pilotki – wszystkie one nabierają eleganckiego charakteru dzięki charakterystycznym marmurkom inspirowanym fakturą rogu lub żółwiej skorupy.
Rogowe oprawki – z czym je łączymy?
Fakt – praktycznie każdy będzie dobrze wyglądał okularach z rogowym lub żółwim wzorem (nie ważny, czy będą to okulary korekcyjne czy przeciwsłoneczne). Kluczowa jest kwestia doboru odpowiedniego odcienia. Marmurkowa struktura schlebia cerze. Takie okulary wyglądają jednocześnie delikatnie i dystyngowanie, dlatego havana dobrze komponuje się również z bardziej masywną oprawką, jak na przykład modne „okulary nerdy”. Jeśli jednak masz szczupłą, delikatną twarz, lepiej będzie wybrać nieco lżejsze oprawki. Jeśli chodzi o stylizację, havana jest prawdziwie uniwersalna, ponieważ ciepłe odcienie brązu naturalnie zgrają się z każdym stylem i pasują zarówno do biznesowego mundurka, swobodnego stroju ulicznego, jak i do bardziej odważnej stylizacji na klubowej imprezie. Wyjątek: elegancki styl sportowy, gdzie prawdopodobnie lepszym wyborem okażą się modne metalowe oprawki okularów. Jeśli preferujecie wzór havana w bardziej jaskrawym kolorze, najlepiej sięgnąć po jednobarwne elementy odzieży, w przeciwnym razie efekt całości może okazać się niezamierzenie wybuchowy.
Czy wolicie wzór bawolego rogu lub żółwiej skorupy w odcieniach subtelnego brązu lub innej barwy – rogowe oprawki to prawdziwy must have, czyli obowiązkowy element garderoby, który dzięki swojej niepowtarzalnej marmurkowej strukturze wnosi każdej stylizacji perfekcyjny akcent vintage. Od okularów Ray-Ban po Toma Forda, od marki Oakley po oprawki Carrera: w naszej ofercie znajdziecie szeroki wybór okularów z wzorami tortoise, havana lub bawolego rogu, które możecie wygodnie przymierzyć przy komputerze, dzięki naszej wirtualnej przymierzalni, lub w domu, dzięki bezpłatnej wysyłce i zwrotom. Jesteśmy pewni, że znajdziecie idealny model dla swojego indywidualnego stylu retro.