Jesteś tym, co jesz. Oczywiście każdy z nas zna to powiedzenie i oczywiście ma ono zastosowanie także dla kondycji naszych oczu. Po świątecznym obżarstwie warto nie tylko zasatanowić się, jak zrzucić kilka zbędnych kilogramów, ale także zadać sobie przy okazji pytanie, na jakie pożywienie nasze ciało zareaguje wdzięcznością. Być może interesuje was również, które witaminy pozytywnie wpłyną na wasz wzrok. Jeśli tak, przeczytajcie, jakie produkty wspomogą prace waszych oczu. Z góry możemy zdradzić, że na talerzu najlepiej sprawdza się ta sama zasada, co na dobrej zabawie w klubie: It’s in the Mix!
W końcu nasze oczy przez cały dzień sąw akcji: regulują ostrość widzenia, dostosowywują się do zmiennych warunków oświetlenia, muszą radzić sobie ze szkodliwym światłem komputerowych i telefonicznych ekranów i z promieniowaniem UV. Ich jedyna przerwa w pracy trwa tylko tak długo jak nasz sen. Dlatego tym ważniejsze jest, aby rogówki, siatkówki, tęczówki & co. pozostawały odpowiednio dotlenione i zaopatrzone w najważniejszye witaminay, minerały i antyoksydanty.
Które warzywa są najzdrowsze dla oczu?
Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an
Absolutny klasyk to oczywiście marchew. To chrupiące warzywo jest bogate w beta-karonen, który nasz organizm przetwarza na witaminę A. Ona z kolei pomaga oczom wydzielać płyny i ułatwia widzenie podczas mroku. Kiedy brakuje nam witaminy A, nasze oczy szybko się męczą i zaczynają szczypać. Dużą ilość beta-karotenu zwawierają także: brokuły, papryka, pomidory, szpinak, mango i bataty.
Ptaki wiedzą, co dobre, więc podbierajmy im jak najczęściej pestki słonecznika, które oprócz witaminy A zawierają także wiele witamin z grupy B, niezbędnych dla naszego nerwu wzrokowego (i całego systemu nerwowego) do przetwarzania i przekazywania wrażeń sensorycznych.
Inne wartościowe źródła witaminy B6, B12 i kwasu foliowego są produkty odzwierzęce (mięso, ryby, jajka, mleko), rośliny strączkowe, jabłka i banany, a także zielone warzywa liściaste oraz ogórki, pomidory i soja.
Witamina C i witamina E to antyoksydanty chroniące nasze oczy przed uszkodzeniem komórek przez wolne rodniki i promienie UV. Siatkówka oka także rozpaczliwie potrzebuje witaminy C do wykonywania swojej pracy. Znajdziemy ją w dużych ilościach w jagodach, orzechach, owocach cytrusowych oraz w papryce.
Kwasy tłuszczowe omega-3 chronią plamkę żółtą
Zapraszamy na talerze morskie ryby i orzechy! Badania wykazały, że zrównoważona dieta może również zapobiegać poważnym chorobom oczu. Typowym przykładem jest zwyrodnienie plamki żółtej, które może prowadzić do ślepoty i jest szczególnie częste u osób powyżej 65 roku życia. Jeśli plamka żółta (część siatkówki odpowiedzialna za widzenie szczegółów) nie jest odpowiednio zaopatrywana w składniki odżywcze, zaczyna gromadzić pozostałości procesów chemicznych, które zakłócają przepływ krwi do oka, co powoduje zwyrodnienie siatkówki. Jej pierwsze oznaki to nieostre widzenie i zamazane kontury przedmiotów. Odpowiednie dawki kwasów omega-3 (ich spore ilości zawiera także olej lniany) a także takich karetonoidów jak luteina i zeaksantyna mogą zapobiec związanej z wiekiem degeneracji plamki żółtej.
Roślinne barwniki luteina i zeaksantyna występują głównie w zielonych warzywach, takich jak brokuły, szpinak, jarmuż, zielony groszek i awokado. Te dwa karotenoidy nie tylko działają jak naturalne okulary przeciwsłoneczne, ale także chronią oczy przed promieniowaniem światła niebieskiego z komputerów, telewizorów i telefonów komórkowych.
Substancje odżywcze a dobry wzrok
Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an
Antocyjaniny to naturalne barwniki pochodzenia roślinnego, które wzmacniają naczynia krwionośne i zaopatrują oko w tlen i substancje odżywcze. Występują w jagodach (borówki, czarne porzeczki, jeżyny), czerwonych winogronach, wiśniach, ale także w czerwonej cebuli, czerwonej kapuście i w bakłażanach.
Niedobór cynku przyspiesza degradację soczewki i może sprzyjać rozwojowi katarakty i zwyrodnienia plamki żółtej. Ten pierwiastek śladowy znajdziemy głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego, ale także w orzechach i zbożach.
Także selen to ważny pierwiastek dla zdrowej soczewki oka. Występuje głównie w mięsie, rybach i jajach, a także w grzybach, kapuście i cebuli.
A co szkodzi oczom?
Jak można się spodziewać, długie godziny spędzane w mrocznych klubach i kanapowe sesje z chipsami i Netflixem nie są optymalne dla naszych oczu. Jeżli jednak uda się nam zredukować (najlepiej całkowicie) palenie papierosów i regularnie wybieramy się pobiegać po parku, okazjonalny binge-watching to żaden problem. Ale jeśli nosicie soczewki kontaktowe, zdecydowanie powinniście przynajmniej raz w tygodniu pozwolić swoim oczom od nich odpocząć. Ostatecznie w dzisiejszych czasach nietrudno znaleźć piękne okulary, idealne dla każdego gustu i każdych potrzeb, a spojówki waszych oczu podziękują wam za zbawienny łyk dodatkowego tlenu.
Suplementy – magiczne pigułki?
Łyknę codziennie kilka fajnych kolorowych tabletek i będę miał święty spokój. Niestety sprawa nie jest taka prosta. W licznych badaniach udowodniono, że organizm znacznie lepiej i efektywniej wykorzystuje składniki odżywcze dostarczane z pożywieniem niż wytwarzane syntetycznie. Nie obędzie się więc bez zakupów w warzywniaku. No i dobrze! Istnieje tyle pysznych sposobów na przygotowanie owoców i warzyw, że każdy znajdzie coś, co mu smakuje.
Te przepisy cieszą oczy
Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an
Co powiecie na poranny lub popołudniowy smoothie? Trawa w płynie? Nie musicie wrzucać do blendera purystycznej mieszanki jarmużu i roszponki. Najlepiej łączyć warzywa, nasiona i orzechy z soczystymi owocami, co zdecydowanie poprawi smak napoju i dostarczy wam wszystkich cennych witamin.
Podpowiemy wam kilka przepisów na pyszne i zdrowe koktajle witaminowe:
jagody / marchew / orzechy włoskie lub orzechy laskowe / szpinak / cytryna / imbir
jabłka / jagody sezonowe / nasiona słonecznika / liście mięty
banany / szpinak / marchew / mleczko kokosowe / siemię lniane / ananas
Wystarczy wrzucić wszystkie składniki do miksera, rozcieńczyć wodą do smaku, dodać łyżeczkę oleju lnianego i – tadam! Na pewno nie pożałujecie, a wasze oczy podziękują wam z nawiązką!